Sprzedaż

Szkolenia ze sprzedaży cieszą się ogromną popularnością. Jest to zapewne spowodowane niesłychanym wzrostem znaczenia handlu we współczesnej gospodarce. Oczywistym jest fakt, że bez skutecznego działu sprzedaży nie jest w stanie funkcjonować praktycznie żadna firma. Wiadomo także, że jako sprzedawcę wybieramy firmę czy osobę, z którą mamy ochotę współpracować. Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że od jakości procesu sprzedaży zależy nasz ewentualny przyszły kontakt ze sprzedawcą.

Rzecz jasna, można tę sytuację odwrócić – od jakości sprzedaży naszej firmy zależy ilość i jakość kontrahentów. Co za tym idzie dobry i skuteczny sprzedawca jest i zawsze będzie w cenie. Zwłaszcza, że taka osoba powinna posiadać naprawdę szeroki zakres cech, dzięki którym można przypisać jej miano dobrego sprzedawcy. Mowa mianowicie między innymi o umiejętnościach współpracy z klientem, słuchania i ustosunkowywania się do jego próśb i żądań, zdolności do nawiązywania trwałych i korzystnych kontaktów handlowych.

Jest zatem oczywistością, że skuteczny handlowiec, profesjonalny sprzedawca to osoba obdarzona wieloma talentami, które szkolenie ze sprzedaży pomaga rozwinąć.

Uczestnik po ukończenia szkolenia z handlu potrafi:

  • zrozumieć korzyści z nawiązywania trwałych kontaktów handlowych,
  • wskazywać zalety sprzedawanych przez siebie produktów i usług,
  • odczytywać „język potrzeb” klienta,
  • na podstawie obecnej sprzedaży przewidywać przyszłe potrzeby firmy,
  • stosować podstawowe zasady kontaktów biznesowych,
  • planować spotkania z klientem,
  • używać specjalistycznych technik w celu rozpoznania niejednokrotnie ukrytych potrzeb klienta,
  • odpowiadać na obiekcje klienta,
  • „nie zatrzaskiwać za sobą drzwi”, nawet gdy transakcja się nie powiodła,

Wszyscy mamy dość natrętnych akwizytorów, sprzedawców, od których emanuje nieszczerość i chęć „wepchnięcia” nam bezużytecznego towaru. Dlatego sztuką jest stworzenie relacji partnerskiej sprzedawca – kupujący, dzięki której obie strony osiągają satysfakcję po dokonaniu transakcji. Szkolenie handlowe uczy nas także, że przed zabraniem się za sprzedaż musimy niezwykle dokładnie i precyzyjnie zaznajomić się z informacjami na temat towaru lub usługi, którą handlujemy. Unikniemy tym sposobem nieprzyjemnych doświadczeń związanych z pytaniami klienta, na które nie znamy odpowiedzi.

Niezwykle praktyczną umiejętnością, którą nabywamy na tym szkoleniu jest rozpoznanie różnic pomiędzy zwykłym oferowaniem komuś prouktu, czy usługi, a nawiązaniem partnerskiego stosunku interpersonalnego, co świadczy o prawdziwym zrozumieniu przez nas istoty procesu handlu.

Szkolenie ze sprzedaży zawiera także elementy szkolenia z negocjacji, czy też szkolenia z komunikacji interpersonalnej. Szkolenie ze sprzedaży odbywa się zarówno jako szkolenie otwarte, jak i szkolenie zamknięte.