DLACZEGO COACHING SIĘ OPŁACA?
To jest moja strona Autor: admin dnia 2012-03-16 – 13:19

Na czym polega sukces coachingu? Jest to ostatnio jedna z najpopularniejszych form szkolenia pracowników. Firmy coraz chętniej odwołują się do tego typu szkoleń, pomijając nawet jego większe koszty. Mało tego. Często same w ramach wewnętrznych potrzeb organizują zespoły osób odpowiedzialnych za coachowanie pracowników. W dużym stopniu osoby, które w ramach swoich obowiązków stykają się z tematyką zarządzania potencjałem ludzkim mają za zadanie coachowanie poszczególnych członków zespołu. Oznacza to poświęcanie im takiej ilości czasu i energii, która pozytywnie będzie oddziaływać na efektywność zawodową każdej z osób. Z czego to wynika?

Coaching jest osiągnięciem nowoczesnej psychologii, której najogólniejszym założeniem jest indywidualizm. Jest to podejście podkreślające unikatowość jednostki. Każda osoba dysponuje charakterystycznym tylko dla siebie potencjałem i możliwościami. W środowisku zawodowym zadaniem osób zarządzających potencjałem ludzkim jest stworzenie każdej z osób takich warunków i okoliczności, w których ich umiejętności oraz możliwości zadziałają najlepiej. Jest to bardzo trudne zadanie. Zwłaszcza w przypadku ogromnych korporacji, zatrudniających kilka tysięcy pracowników. Nawet w przypadku małych i średnich firm w natłoku spraw i obowiązków indywidualizm każdej z osób pracujących na wspólny sukces firmy może się zagubić. Z tego wynika popularność coachingu. Ze świadomości jak ważne dla rozwoju wszelkiej działalności, różnego rodzaju przedsięwzięć jest dbanie o indywidualizm oraz poczucie odrębności osób pracujących.

Cechą charakterystyczną coachingu jest właśnie podejście indywidualne do każdej z coachowanych osób. Uwzględnia ono jej naturalne potrzeby, możliwości oraz upodobania. Coach współpracując z osobą coachowaną może łatwiej dotrzeć do sedna sprawy oraz pomóc we wskazaniu rozwiązań najlepszych w odniesieniu do danej osoby. Na tym właśnie polega esencja procesu coachingu. W ten sposób osiąga się optymalne rezultaty, które automatycznie przekładają się na wymierne efekty w pracy zawodowej i nie tylko. Osoba taka z większym zaangażowaniem podchodzi do wykonywanych zadań, ponieważ są one dostosowane do jej indywidualnych predyspozycji. Automatycznie dzięki temu staje się bardziej kreatywna i pewna siebie. Łatwiej podejmuje nawet trudne decyzje. Relacje z ludźmi stają się bardziej klarowne i bardziej satysfakcjonujące.

Dlatego firmy inwestują w coaching dla swoich najlepszych pracowników. Dbają o nich bo to oni są w stanie wygenerować dla firmy największe korzyści. I z tego też względu coaching najzwyczajniej w świecie się opłaca. Jeżeli pracownik zaczyna lepiej funkcjonować, bardziej świadomie kierować i zarządzać swoim czasem, energią zawsze w pozytywny sposób wpływa to na jego efektywność zawodową. Co więcej pracownik ten lepiej potrafi określać swoje cele, zgodne z jego naturalnymi predyspozycjami. Jeżeli robi on to co lubi, to łatwiej się angażuje w powierzane czy też wybrane przez niego zadania dzięki temu stając się bardziej produktywnym. Zwiększa to jego satysfakcje i zadowolenie z pracy, poprawiają się relacje między ludzkie.

Teraz pozostaje tylko… coaching.

Kategoria:  

Komentowanie wyłączone.