Umiejętność wywierania wpływu – kluczowa kompetencja współczesnego managera
To jest moja strona Autor: admin dnia 2012-02-14 – 11:40

Perswazja jest bardzo popularną metodą wywierania wpływu.  Pojawia się w licznych kontekstach, w tym biznesowych. W sytuacji zawodowej umiejętność wykorzystywania sztuki argumentowania i perswazji pomaga w rozwijaniu kariery.

Nic dziwnego… przecież perswazja to umiejętność przekonywania do swoich pomysłów i rozwiązań za pomocą efektywnej komunikacji interpersonalnej, na przykład dzięki zdolności aktywnego słuchania
i dopasowywania się do rozmówcy.
Umiejętne posługiwanie się tymi elementami pozwala na szybkie opanowanie metod perswazji
i wykorzystywanie ich w różnorodnych sytuacjach życiowych.

Oprócz zwiększenia skuteczności komunikowania się i porozumiewania
z innymi ludźmi, perswazja stanowi skuteczną metodę wykorzystywaną
w negocjacjach handlowych. Kontekst biznesowy pojawia się w przypadku negocjacji biznesowych bardzo często. Perswazja jest metodą zmierzającą do wypracowania przez obie strony kompromisu, zadowalającego porozumienia. Dlatego metody perswazyjne są tak skuteczne i tak powszechnie wykorzystywane na gruncie biznesowym. 

Perswazja jest metodą wykorzystywaną przez managerów, w takich sytuacjach jak: mediacje, radzenie sobie z konfliktami oraz ich łagodzenie, rozmowy motywacyjne, prowokowanie zmian w postawie pracownika oraz egzekwowanie od niego pożądanego zachowania. Dodatkowo perswazja przydaje się w sytuacji prezentowania swoich poglądów. Innym przykładem wykorzystywania perswazji jest sprzedaż oraz różnego rodzaju sytuacje handlowe. Mowa jest tutaj o bardzo szerokim zakresie sprzedaży od sprzedaży bezpośredniej po zaawansowane negocjacje handlowe.
W każdym z tych przypadków perswazja jest bardzo przydatną metodą przyczyniającą się do osiągnięcia zamierzonego rezultatu. Sytuacje sprzedażowe, w których pojawia się perswazja to między innymi radzenie sobie z obiekcjami klientów, przyjmowanie reklamacji, obsługa trudnego klienta, etc. Perswazja jest również wykorzystywana przy marketingu towarów czy usług oraz ich promocji.

Widać jak różnorodne są obszary w których perswazja jest użyteczna
i w których znajomość technik perswazyjnych ewidentnie oddziałuje na efektywność działania. Widać również, że perswazja połączona jest
z aspektem komunikatywności. Nauka perswazji jest pogłębianiem zdolności komunikowania się oraz nawiązywania pozytywnych relacji
z ludźmi.


Szkolenie warsztatowe: “Perswazja, argumentacja i wywieranie wpływu
to nie nauka trików i sztuczek, lecz tego jak poprzez obserwację, mówienie
i słuchanie oraz posługiwanie się odpowiednimi narzędziami docierać do serc i umysłów swojego zespołu, szefa, współpracownika czy klienta. 

Kategoria:  

Komentowanie wyłączone.